Przybywa branż, w których narzędzia pneumatyczne coraz częściej zastępują tradycyjne elektronarzędzia. Wynika to z pewnych niezaprzeczalnych zalet urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze. Niemniej jednak nie można zapominać również o pewnych wadach, jakie posiadają tego typu narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej mocnym i słabym stronom narzędzi pneumatycznych.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Warto zauważyć dużą różnorodność wśród narzędzi pneumatycznych. Obecnie już zdecydowana większość elektronarzędzi posiada swoje odpowiedniki napędzane sprężonym powietrzem. Rzecz jasna każde narzędzie pracuje nieco inaczej, przez co również poszczególne urządzenia posiadają nieco odmienne zalety. Wydaje się jednak, iż można wskazać pewne wspólne mocne strony narzędzi pneumatycznych. Wśród nich z pewnością należy wymienić:

  • Brak iskrzeń – bez wątpienia jedna z największych zalet urządzeń tego rodzaju. W przeciwieństwie do elektronarzędzi, sprzęt pneumatyczny nie stanowi zagrożenia pożarowego. Ponadto, brak iskrzeń sprawia, iż rzadziej dochodzi do wypadków przy pracy. Operator narzędzia pneumatycznego nie powinien bowiem obawiać się poparzenia.
  • Prosta konstrukcja – budowa narzędzi pneumatycznych jest o wiele prostsza niż ma to miejsce w przypadku elektronarzędzi. Co z tego wynika? Przede wszystkim sprzęt ten rzadziej ulega awariom. Ponadto, jeśli już dojdzie do uszkodzenia, naprawa jest zwykle łatwiejsza i zdecydowanie mniej kosztowna. Tym samym koszty eksploatacji narzędzi pneumatycznych stają się niższe w stosunku do elektronarzędzi.
  • Łatwe i wygodne użytkowanie – zaletą narzędzi pneumatycznych jest z pewnością ich lekkość. Są to urządzenia często nawet o połowę lżejsze niż ich odpowiedniki wśród elektronarzędzi. Ponadto, obsługa sprzętu pneumatycznego jest stosunkowo prosta.

Wady narzędzi pneumatycznych

Nie ma wątpliwości, że narzędzia pneumatyczne to przydatne urządzenia, które posiadają szereg zalet. Jednak sprzęt tego typu posiada również nieco gorsze strony. Do jego wad zaliczyć należy:

  • Konieczność podłączenia do sprężarki – urządzenie musi być stale podłączone do sprężarki dostarczającej powietrze. Ogranicza to nieco jego mobilność. Rozwiązaniem jest zakup dłuższego kabla, który pozwoli korzystać z narzędzi pneumatycznych również poza warsztatem.
  • Koszt zakupu – zwykle cena za narzędzia pneumatyczne jest nieco wyższa od kosztów zakupu elektronarzędzi. Niemniej jednak różnice nie są duże, natomiast eksploatacja w przypadku urządzeń napędzanych powietrzem generuje o wiele mniejsze koszty.